You are here:  / Sorbitol szkodliwy / Woda zdrowia Ci doda!

Woda zdrowia Ci doda!

Woda, jak to z nią naprawdę jest, ile dziennie powinniśmy jej spożywać i dlaczego? Mineralna czy źródlana, którą wybrać?

Woda – czyli H2O. Podstawowa substancja życiowa, gdybyśmy tylko pamiętali o tym na co dzień…

NIestety większość z nas nie czyta etykiet i na co dzień zadowala się byle czym, każda woda butelkowana jest dla nas mineralną. Mamy tendencję do wybierania wód o niskiej zawartości minerałów i pierwiastków.
Mineralna czy źródlana?

Co wybrać ? Tyle ich jest na półkach sklepowych…

Może na początek wyjaśnię czym jest woda mineralna a czym źródlana . Wodę mineralną wydobywa się z wnętrza ziemi z pokładów izolowanych geologicznie od zewnętrznych źródeł zanieczyszczeń. Mają one stabilny skład chemiczny i korzystnie oddziałują na zdrowie. Popularna „mineralka” powinna zawierać do 2 500 mg/l składników mineralnych. Z kolei woda lecznicza może zawierać ich nawet do 25 000 mg/l !

Woda źródlana zawiera niewielkie ilości minerałów. Jest to woda wydobywająca się z naturalnego źródła. Na cele produkcji przemysłowej wykonuje się głebokie odwierty, tak aby czerpać wodę z podziemnych warstw wodonośnych. Jeżeli taka woda jest odpowiedniej jakości, rozlewana jest do butelek i kartonów.

Wody źródlane są bardzo przydatne w gospodarstwie domowym do przyrządania posiłków i napojów, nie zmieniając ich smaku i dobrze rozpuszczając, zawarte w stosowanych surowcach składniki odżywcze.
Która lepsza?

Naturalna woda została uznana przez ministra zdrowia za tę która ma „właściwości fizjologiczne powodujące korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi”, woda źródlana zaś za tę „nieróżniącą się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określonej w przepisach o zbiorowym zaopatrzenu w wodę”.

Dowiedziono, że kobiety spożywające wodę bogatą w minerały nie mają problemu z utrzymaniem prawidłowego poziomu pierwiastków w organiźmie. Źródlana zawiera je w niewielkim stopniu, najlepiej więc kupować wodę mineralną średniozmineralizowaną. Jest w niej sporo minerałów i niezbyt dużo sodu. Warto też przy zakupie zwracać uwagę na zawartość wapnia w wodzie – to pierwiastek, którego ciągle brakuje w organizmach Polaków.
Jak wybrać dobrą wodę mineralną?

Kupując wodę warto dokładnie czytać etykiety – poniżej podaję korzystne dla zdrowia ilości składników mineralnych:

magnezu – ponad 50 mg/l
wapnia – ponad 150mg/l, przy czym najkorzystniejszy stosunek wapnia do magnezu wynosi 2:1
siarczanów – ponad 250 mg/l
wodorowęglanów – powyżej 600 mg/l

Osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę czy choroby serca powinny unikać wody z dużą zawartością sodu >20 mg/l. Sód zatrzymuje wodę w organiźmie i podwyższa ciśnienie krwi.

Dzieci do 6 m-ca powinny spożywać tylko wodę źródlaną, dopiero później wodę mineralną.

W czasie upałów możemy sobie pozwolić na spożywanie wody o większej zawartości minerałów (1000-1500 mg/l) Taka woda jest najlepsza dla matek karmiących, osób uprawiających sport i kobiet w ciąży.