You are here:  / Azotyn sodu szkodliwość / Ubiór na rozmowę o pracę – o czym pamiętać?

Ubiór na rozmowę o pracę – o czym pamiętać?

Przed rozmową kwalifikacyjną stresujemy się już wystarczająco tym, jak wypadniemy pod ostrzałem pytań i uwag rekrutera. Jeśli chcemy ograniczyć powody do niepotrzebnych zmartwień, powinniśmy wcześniej zaplanować swój strój na spotkanie. Czym powinien się wyróżniać, a czego najlepiej unikać? Dowiedz się więcej.

Klasyczne zestawienia – na to warto postawić

Wywarcie dobrego wrażenia na rekruterze to cel każdego kandydata. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że kluczowa jest pierwsza chwila spotkania, podczas której oceniamy drugiego człowieka, robiąc to nawet nieświadomie. Jeśli chcemy odpowiednio wypaść już na starcie, powinniśmy zadbać o swoją prezentację, ponieważ to nasz wygląd pierwszy rzuca się w oczy. Kluczowy będzie oczywiście ubiór, który należy dopasować do okoliczności. Dla większości elegancki strój oznacza to samo, dlatego warto kierować się powszechnym ujęciem i zdecydować się na klasyczne zestawienia, które sprawdziły się już w przypadku niejednego kandydata.

Skompletowanie stroju na rozmowę o pracę warto zacząć od sprawdzenia, co znajduje się w naszej szafie. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście biała koszula w zestawieniu z garniturowymi spodniami lub spódnicą sięgającą do kolana. Do tego można dobrać jeszcze krawat i marynarkę, jeśli uważamy, że dress code dominujący w firmie tego wymaga. Dla mężczyzn dobrym rozwiązaniem będzie eleganckie obuwie, dlatego warto odłożyć na ten dzień swoje ulubione sneakersy. W przypadku kobiet sprawdzą się zarówno klasyczne szpilki, jak i zamszowe botki na każdą okazję. Jednak w każdym zestawieniu liczyć się będzie odpowiednie dopasowanie elementów. Chcemy prezentować się profesjonalnie, a uzyskamy to, jeśli strój podkreśli, że wiemy, co robimy, a nie skompletowaliśmy przypadkowe ubrania z szafy. Wówczas kluczem do sukcesu będą stonowane kolory, które znacznie łatwiej jest na łączyć. Dobrym rozwiązaniem będzie biel, szarość, czerń, różne odcienie beżu czy granatu. Warto o tym pamiętać, dobierając również akcesoria.

Podstawą będzie także estetyka i schludność. Należy pamiętać o wyprasowaniu poszczególnych elementów stroju, a przed samym spotkaniem sprawdzić, czy w drodze na rozmowę nie ubrudziliśmy odzieży – rzucająca się w oczy plama może rozpraszać rekrutera.

Oczywiście możemy sobie pozwolić na więcej swobody. Nie w każdej firmie będzie wymagany od nas elegancki ubiór. Dużo zależy od branży, wielkości przedsiębiorstwa, a także stanowiska, na które aplikujemy. W wybranych miejscach może być wręcz wymagane, aby wykazać się kreatywnością już na poziomie swojego ubioru. Dlatego tak ważne jest zrobienie odpowiedniego researchu o firmie.

Czego unikać w stylizacjach na rozmowę kwalifikacyjną?

W trakcie rozmowy o pracę musimy czuć się swobodnie. Dyskomfort będzie nas rozpraszał, przez co możemy gorzej wypaść w oczach rekrutera, który będzie sądził, że zbyt długo zastanawiamy się nad odpowiedzią, ponieważ nie będzie w stanie się skupić. Elegancki strój musi być jednocześnie wygodny. Jeśli będziemy dobrze się czuć w naszej stylizacji, doda nam to również więcej pewności siebie. Dlatego należy unikać ubrań, w których wcześniej nie mieliśmy okazji założyć na dłuższy czas.