You are here:  / Sorbitol szkodliwy / Skarbnica witamin – zupa!

Skarbnica witamin – zupa!

Szybka, smaczna i do tego zdrowa, jak można bez niej żyć ? Jest wybawieniem dla wiecznie pędzących mam i gospodyń domowych, wrzucasz do garnka to i owo i już jest.

Jak to z tą zupą jest? Czy warto ją jeść ? A może skonsumować tylko drugie danie ? Dziś o tym dlaczego warto jeść zupy i jak je wybierać:)
Właściwości zdrowotne i dietetyczne zup

Zupa to podstawa obiadu w wielu polskich domach i dobrze, bo oprócz tego, że dostarcza dużych ilości witamin, wody i błonnika to jeszcze rozgrzewa i jest niskokaloryczna – oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób ją przyrządzimy.

Ważne aby zupa była krótko gotowana, zapobiegniemy wtedy nadmiernej utracie witamin, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają degradacji. Najzdrowsze i najbardziej dietetyczne są zupy chłodniki z surowych warzyw. Jeśli chcemy rozsądnie i zdrowo się odżywiać powinniśmy gotowac zupy z dużą ilością warzyw, ograniczając jednocześnie takie „dodatki” jak: skwarki, tłusta śmietana, mąka. Przygotowanie gęstej zupy jest możliwe bez dodatku mąki z zastosowaniem odpowiedniej ilości warzyw, taka zupa będzie smaczna, a także niskokaloryczna (średnio ok 35 kcal w 100 ml).

Zupa podawana jako pierwsze danie zaspokoi tzw”pierwszy głód” dzięki czemu uda nam się zjeść mniejszą porcję ziemniaków i mięsa na drugie danie. Duże znaczenie w przypadku zup ma także to, iż je się je powoli i długo, dzięki temu mózg szybciej otrzymuje sygnał o pełnym żołądku.

Oczyiście najlepiej samemu przyrządzać zupy, wiemy co wówczas zawierają.
Co wybierać w sklepach

Nie polecam kupowania zup „gotowców”, zawierają masę niegodnych polecenia dodatków, poza tym mają bardzo dużo kalorii 70-100 kcal w 100 g, zawierają dużo soli, glutaminianu sodu, a także tłuszczy trans.

Tłuszcze trans to utwardzone tłuszcze roślinne – jedna z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia substancji, mogą powodować obniżenie płodności, choroby układu krążenia, wywoływać nowotwory.

Jeśli jednak już zdecydujemy sie na zakup zupy, to wybierajmy zupy w kartonach – sprawdzajmy dokładnie czy nie zawierają sztucznych barwników, zapachów czy ulepszaczy smaków.

Polecam przygotowywanie zupy samemu, jeśli nie mamy czasu kroić, siekać czy iść na targ zakupmy chociażby zwykłą mrożonkę warzywną i na jej bazie ugotujmy zupę. Ten czas, który dziś poświęcimy na dbałość o własne zdrowie w przyszłości zwróci się nam z nawiązką.

Jedzmy więc zupy na zdrowie !