You are here:  / E491 / Pierniczki świąteczne

Pierniczki świąteczne

Bardzo prosty i szybki w wykonaniu przepis na przepyszne pierniczki , wystarczy zagnieść ciasto, rozwałkować i ….po chwili wykrawać pierniczki 🙂 Radości i zabawy przy tworzeniu pierniczków co niemiara …. zwłaszcza dla naszych małych milusinskich:)
Pierniczki po upieczeniu wkładamy do metalowych puszek, szczelnie zamykamy . W tym czasie skruszeją i zrobią się miękkie. Tuż przed Wigilią wyciągamy pierniczki z puszki… ( o ile oczywiście je tam znajdziemy , gdyż pierniczki bardzo często znikają w niewyjaśnionych okolicznościach 😉 i przystrajamy…lukrem, pisakami jadalnymi , posypką, czekoladą i wieszamy na choince lub zajadamy 🙂
Przepis znalazłam u Dorotus76 , ta zaś u Ptasi 🙂
Polecam zrobienie pierniczków wspólnie z naszymi dziećmi, bardzo edukacyjna zabawa 🙂

Pierniczki czekające na zdobienie i lukrowanie (fotki zdobionych pierniczków pojawią się tuż przed świetami).

Składniki na około 100 sztuk:

– 55 dag (550 g) mąki tortowej lub poznańskiej (+ więcej do podsypywania)

– 30 dag (300g) miodu (z miodem sztucznym pierniczki szybciej będą miękkie, niż z prawdziwym)

– 10 dag (100g)cukru pudru

– 12 dag (120 g) masła

– 1 jajko

– 2 łyżeczki sody oczyszczonej

– przyprawa do piernika – około 40g do50g

– kakao (opcjonalnie, tym razem dałam 2 łyżeczki)

Miód podgrzać (wg autorki przepisu) i wymieszać z pozostałymi składnikami, wyrobić, aż ciasto będzie jednolite w przekroju (ja miodu nie podgrzewałam, rozpuściłam za to masło = świetnie się wałkowało). Wałkować podsypując mąką (ja na grubość około 2-3 mm, ale można grubsze – grubsze są bardziej miękkie po upieczeniu). Wykrawać pierniczki.

Jeśli chcemy pierniczki z otworkiem do przewlekania, otworek robimy przed pieczeniem (słomką, lub lepszy – pomysł – wykałaczką, kręcąc nią).

Jeśli chcemy witrażyki, również przed upieczeniem, w dużym pierniczku wykrawamy mniejszy otworek, nasypujemy do niego pokrusznych landrynek (z górką) i pieczemy na papierze do pieczenia, ściągając po ostygnięciu.

Jeśli chcemy pierniczki dekoracyjne – smarujemy przed pieczeniem powierzchnię pierniczka roztrzepanym jajkiem, naklejamy cukrowe perełki, orzechy itp.

Piec około 8 – 10 minut (piekłam 7 minut) w temperaturze 180ºC, jeśli z witrażykami 11 – 12 minut w temperaturze 150º.

Lukrujemy lub polewamy czekoladą po upieczeniu.

Pierniczki po upieczeniu są twarde, później zmiękną (należy je przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku). Bardzo długo i dobrze się przechowują (nawet kilka miesięcy). Można upiec je kilka tygodni przed świętami.

Uwaga:
Lukrowanie pierniczków najlepiej pozostawić na kilka dni przed świętami !
Smacznego 🙂