You are here:  / E471 szkodliwość / Szynka z szynkowara

Szynka z szynkowara

Przepis pochodzi z instrukcji użytkowania dołączonej do szynkowara.

Szynka domowej produkcji z szynkowara…to wspaniałe rozwiązanie dla tych , którzy mają dosyć nieświeżych wędlin zakupionych w sklepie, niewiadomego pochodzenia.

Produkcja tej szyneczki nie nastręczy nam kłopoptu, ponieważ jest banalnie prosta, a sama szyneczka jest przepyszna , soczysta, pachnąca …ponieważ nie zawiera konserwantów, sztucznych dodatków … w smaku niepowtarzalna !

Składniki:

– 0,90 kg szynki lub łopatki

– 25 g soli peklowej

– 2 ząbki czosnku ( jeżeli ktoś nie lubi nie musi dodawać)

– 1 łyżeczka majeranku

– 1 łyżeczka żelatyny

– 1 łyżeczka cukru pudru

– 0,1 litra wody

Wykonanie:

1. Mięso oczyszczamy z błon, kroimy na mniejsze kawałeczki (aby łatwiej nam było upchać je w szynkowarze), następnie każdy kawałek lekko ubijamy tłuczkiem i wsypujemy 25 g soli pekolowej. Wszystko dokładnie dłuższą chwilkę mieszamy- ugniatamy, zawijamy w worek i wstawiamy na 3-4 godz. do lodówki.

2. Po tym czasie wyjmujemy mięso z lodówki, dodajemy do niego 0,1 litra wody z płaską łyżeczką cukru pudru, dokładnie mieszamy, dosypujemy łyżeczkę żelatyny, nadal mieszamy, dodajemy majerankę i wyciśnięty czosnek i wszystko mieszamy.

Do szynkowara wkładamy woreczek foliowy ( ja używam zwykłych woreczków śniadaniowych) i do środka ciasno układamy mięsko, staramy się nie pozostawiać w środku powietrza. Kiedy mięsko jest już w środku ,zawiajamy końcówkę woreczka, nakładamy metalowy talerzyk , przycisk i sprężynę, przykręcamy zaworek. Tak przygotowane mięso wkładamy na 2 doby do lodówki.

3. Po tym czasie wykładamy szynkowar do garnka wypełnionego wodą, tak aby woda była 3-4 cm poniżej górnej krawędzi szynkowarki i parzymy 2 godziny w temp. 80 stopni C.

4. Po 2 godzinach wykładamy szynkowar do zimnej wody w celu ochłodzenia, a potem jeszcze przez noc trzymamy w lodówce.

Smacznego!