You are here:  / Blog / Szczelinowanie – gaz ziemny skład

Szczelinowanie – gaz ziemny skład

Ameryka

Obszary, na których występują złoża gazu niekonwencjonalnego w Ameryce Północnej są liczne i pokrywają znaczne tereny wschodnich, południowo – zachodnich, północnych, połu­dniowych i zachodnich stanów USA.

Rysunek 6. Lokalizacja głównych basenów zawierających kompleksy z gazu łupkowego w Ameryce Północnej. [Źródło: p. Paweł Poprawa, PIG-PIB]

Stany Zjednoczone są krajem, w którym gaz ziemny z łupków popłynął już w XIX wieku (po raz pierwszy w 1821 r. z odwiertu w miejscowości Fredonia w stanie Nowy Jork) i do tej pory jest jedynym krajem, w którym zasoby gazu łupkowego są eksploatowane na skalę przemysłową. O sukcesie tego sektora przesądził splot czynników, do których należały m.in.:

rozwój nowych technologii wydobycia,
specyficzne uwarunkowania rynkowe i prawne,
dobrze rozwinięty tradycyjny sektor gazowy zapewniający kadry i infrastrukturę gazowniczą,
wsparcie ze strony rządu, który wprowadził m.in. zachęty fiskalne dla przedsiębiorców,
sprzyjająca koniunktura międzynarodowa,
wysokie ceny gazu na rynku światowym (skłoniły przedsiębiorców do inwestycji, które wcześniej były uważane za nieopłacalne).

W 2000 r. gaz łupkowy stanowił tam zaledwie 1% w podaży gazu, a dziś jego udział sięga blisko 25% i stale rośnie. Według raportu wydanego w 2009 r. przez Colorado School of Mines, Stany Zjednoczone posiadają: 17 bln m3 zasobu gazu w łupkach. W 2009 r. stały się największym producentem gazu naturalnego na świecie. Wydobycie wynosiło ok. 598,37 mld m³ i wzrosło o prawie 4% w stosunku do roku poprzedniego. 50% pochodzi ze źródeł niekonwencjonalnych, w którym gaz zamknięty (tight gas) stanowi 27%, gaz łupkowy (shale gas) 14% a gaz pokładów węgla (coalbed methane) 9%.
Według obliczeń Energy Information Administration, USA posiada 50 bln m³ technicznie możliwego do pozyskania gazu ziemnego, z czego ok. 60% to zasoby niekonwencjonalne. Obecnie w Stanach Zjednoczonych – kraju uzależnionym wcześniej od importu węglowodorowych nośników energii, połowa produkcji gazu ziemnego pochodzi ze złóż niekonwencjonalnych i jej udział nadal szybko rośnie. Szacuje się, że około 2016 r. z niekonwencjonalnych złóż można będzie uzyskać około 60 – 65% produkcji gazu ziemnego w USA.

Ze złóż gazu w łupkach pochodzi obecnie 10% produkcji gazu w USA, jednak według prognoz do 2020 r. udział tej produkcji osiągnie co najmniej 20 – 30%.
Według niektórych danych szacunkowych, sam gaz łup­kowy mógłby odpowiadać za połowę produkcji gazu ziemnego w Ameryce Północnej do 2020 r., a więc ponad 396 mld m3 gazu ziemnego rocznie, przynoszącego dochód przekra­czający 70 mld USD przy obecnych cenach rynkowych gazu.

Rysunek 7. Procentowy udział produkcji gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych (gaz zamknięty, gaz z łupków, gaz pokładów węgla) w stosunku do całkowitej krajowej produkcji gazu ziemnego w USA w latach 1996 i 2006 oraz prognozowany na rok 2016. [Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z publikacji p. Pawła Poprawy, PIG-PIB]

słowa kluczowe: gaz lupkowy, szczelinowanie hydrauliczne, gaz ziemny skład, szczelinowanie, operat ewidencyjny, ropa łupkowa, gaz z łupków