You are here:  / Zdrowie i Dieta / Dobroczynny dotyk

Dobroczynny dotyk

Dobroczynny dotyk
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dotyk to jeden z gestów wyrażających sympatię i miłość. W czasach starożytnych taki kontakt połączony z masowaniem był praktykowany w obrzędach religijnych.

Dzisiaj dotyk ma wiele znaczeń. Gładzimy po ramieniu kogoś, komu pragniemy dodać nadziei, obejmujemy się, dając do zrozumienia drugiej osobie, że jest nam bliska, głaszczemy ciałko dzieciątka w geście miłości, oklepujemy obszary na ciele, aby złagodzić przypadłości bólowe.

Specyficznym rodzajem dotyku jest masowanie. Kategorii i technik masażu jest dużo. Od klasycznego poprzez sportowy, izometryczny, shiatsu, aż do manualnego drenażu limfatycznego. Każdy z tych rodzajów masaży wyznaczony jest do innego celu i dla innej osoby. Bardzo często skarżymy się na dolegliwości sprowokowane napięciem mięśniowym, czy boleści ze zmęczenia. Zamiast kupować tanie leki na wszystkie dolegliwości lepiej będzie zapisać się do masażysty, który w godzinę lub dwie dzięki swojemu leczniczemu dotykowi sprawi, że znikną przypadłości bólowe i skurcze.

Masować możemy się także nawzajem, w domu. Być może nie zrobimy tego tak profesjonalnie jak specjalista, ale delikatny dotyk małżonka, albo żony z pewnością nikomu nie zaszkodzi, a na pewno wspomoże złagodzić mozoły ciężkiego dnia. W sklepach kosmetycznych znajdziemy odpowiednie olejki do ciała, emulsje i balsamy. Jeżeli nie znajdziemy tam wszystkiego, z pomocą przyjdzie nam apteka internetowa.

Również małe dzieci kochają gdy się je masuje, głaszcze i tuli. Taki dotyk to jeden z pierwszych gestów rozpoznawanych przez malca jako dowód bliskości i troskliwości. Aby masaż był przyjemny dla dziecka i wpływał na niego pozytywnie pamiętajmy o kilku ważnych regułach. Po pierwsze spokój, powolny rytm i ciepło. Niech nasza pociecha odczuje wytchnienie i relaks. Masaż w rytmie oddychania pozwoli się rozluźnić i przywoła wspomnienia z czasów gdy dziecko znajdowało się jeszcze w brzuchu mamy i słyszało bijącego serducha. Po tym wstępie można przejść do zabaw dotykiem. Maluszki to uwielbiają – „Gdzie sroczka kaszkę ważyła…”, „Idzie rak, nieborak…” czy „Kocie łapki…”. Zabawa i relaks poprzez bliski kontakt i ciepło sprawią, że nasza nić porozumienia stanie się wyraźniejsza, mocniejsza. Jeżeli dziecko cierpi na jakieś dolegliwości bólowe brzuszka, kolki czy zespól napięcia mięśniowego- to po takiej kuracji wszelkie objawy prędko znikną i malec znów będzie mógł cieszyć się dobrym samopoczuciem.