Lekarz wystawił Ci zwolnienie lekarskie. Koniecznie sprawdź, jakie przywileje przysługują Ci z tego tytułu. Po pierwsze i najważniejsze, przebywając na zwolnieniu chorobowym każdy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, które wypłacane jest przez pracodawcę. Czas wypłaty wynagrodzenia chorobowego uzależniony jest od wieku pracownika. W przypadku osób poniżej 50 roku życia okres wypłaty wynagrodzenia obejmuje 33 dni w ciągu roku, a w przypadku osób 50+ – 15 dni.

A co w przypadku, kiedy czas rekonwalescencji jest znacznie dłuższy? Wówczas wypłacany jest zasiłek chorobowy z ZUS. Zasiłek chorobowy, jak można się łatwo domyśleć, przyznawany jest osobom powyżej 50 roku życia, kiedy czas ich choroby jest dłuższy niż 15 dni, a osobom poniżej 50 roku życia po 33 dniu choroby. Warto zaznaczyć, że okres wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS nie może trwać dłużej aniżeli 180 dni, a w przypadku kobiet w ciąży 270 dni. Jaka jest wysokość owych świadczeń? Wysokość zarówno wynagrodzenia jak i zasiłku chorobowego wynosi 80 procent średniej pensji za okres ostatnich 12 miesięcy. W przypadku osób o krótszym stażu pracy pod uwagę brana jest średnia pensja z tego okresu.

I znów pojawia się pytanie. Czy po tym okresie tracimy prawo do jakichkolwiek świadczeń? Oczywiście, że nie. W przypadku, gdy czas naszej choroby jest znacznie dłuższy, aniżeli przewidują to określone normy możemy starać się o przyznanie nam świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS. Wówczas jednak należy wykazać, że stan naszego zdrowia nie uległ poprawie, ale za to istnieje szansa na pełne wyzdrowienie. Kiedy jednak tak nie jest wówczas jedynym rozwiązaniem jest walka o rentę czasową bądź stałą, która wynika z niezdolności do wykonywania pracy.

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro przebywa na zwolnieniu chorobowym to może czuć się bezpiecznie, że nie straci z tego powodu pracy. Otóż nie. Pracodawca ma prawo wymówić nam umowę o pracę, ale tylko w określonych sytuacjach. Jakich? Po pierwsze, gdy staż naszej pracy w danej firmie jest krótszy niż pół roku, a okres przebywania na zwolnieniu lekarskim wynosi minimum 3 miesiące. Po drugie, kiedy ulegliśmy wypadkowi w pracy, etc., nie jesteśmy zdolni do pracy, ale w tym przypadku może to nastąpić dopiero po roku przebywania na zwolnieniu, a więc, gdy od 3 miesięcy pobieramy zasiłek rehabilitacyjny z ZUS.