You are here:  / Zdrowie i Dieta / Okłamywanie samego siebie

Okłamywanie samego siebie

Zdarza się, że komuś trudno jest oprzeć się wrażeniu, że podczas ćwiczenia sam siebie okłamuje: „Mam guz na nodze, mogę go w każdej chwili dotknąć. Jak mam sobie wyobrazić, że on się zmniejsza, gdy, w rzeczywistości widzę, że rośnie?” Problem ten wynika z niewłaściwego zrozumienia celu ćwiczenia wizualizacji. Chodzi o to, by przez obrazowe przedstawienie rozstrzygnięcia, którego sobie życzysz – celu, do którego dążysz, pomagać zdrowieniu, a nie wyobrażać sobie aktualny stan. Wizualizacja nie powinna być samooszukiwaniem się, lecz kierowaniem sobą. Kształtuj aktywnie swoje życie, zmieniaj niezdrowe nastawienie czy przekonania. Spowoduje to zmianę funkcjonowania mózgu i wydzielanych przezeń substancji (m.in. neuropeptydów), zmieniając chemię całego organizmu i wpływając pozytywnie na stan zdrowia.

Zrób listę przynajmniej dziesięciu drobnych przyjemności – jest to niezmiernie ważne, byś realizował codziennie kilka z nich. Nastawi to Twój układ limbiczny (ośrodek emocji) na harmonijną pracę (patrz rys. 7). Cały swój czas przeznacz na zdrowienie. Przyjemności – pozytywne emocje – to zdrowie!

Niech ćwiczenia będą dla Ciebie przyjemnością, a nie kolejną obowiązkową udręką. Nie poświęcaj się dla swojego ciała, gdyż to wywołuje niezdrową gorycz i żal – „tyle dla mojego ciała robię, a ono nie zdrowieje!”