You are here:  / Azotyn sodu szkodliwość / Jak zrobić przecier pomidorowy

Jak zrobić przecier pomidorowy

Przecier pomidorowy bardzo przydaje się w gospodarstwie domowym. Zupy i sosy z jego dodatkiem cieszą się na ogół dużym uznaniem, zwłaszcza zimą. Przecier można bez problemu kupić w każdym sklepie. W słoiczku lub w puszce, dużą lub małą porcję. Należy jednak uważać, co się kupuje. Ile tak na prawdę pomidorów jest w przecierze i czy nie zawiera on innych dodatków.

Dawniej przeciery robiło się niemal w każdym domu. Czasami było to niemałym wyzwaniem, nie tylko dla początkującej gospodyni. Czasochłonne, raczej brudzące zajęcie, nie każdy też dobrze znosił zapach unoszący się nad płytą kuchenną. Ale efekt wart był włożonego wysiłku.

Dziś przecier robią już nieliczni. Z mojego otoczenia jedna osoba. Brak czasu, spowodowany licznymi obowiązkami i ogólna dostępność gotowych produktów, otworzyły pole do popisu licznym producentom. Warto jednak przygotować na zimę choć kilka słoiczków. Ot tak, dla zachowania tradycji i dla własnej satysfakcji.

Jak samodzielnie przygotować przecier pomidorowy?

Potrzebne będą, oczywiście, pomidory. Im bardziej dojrzałe, tym lepiej. Myjemy je i kroimy na kawałki. Wkładamy do dużego garnka i podlewamy niewielką ilością wody. Zagotowujemy. Musimy uważać aby pomidory się nie przypaliły, dlatego mieszamy je często drewniana łyżką. Gdy pomidory zagotują się i jeszcze trochę pogotują, wyłączamy je i studzimy. Jeszcze ciepłe przecieramy przez sito. Pozbywamy się w ten sposób zarówno skórek, jak i pomidorowych pestek. Przed nałożeniem do słoi przecier doprawiamy. Obliczamy ilość przecieru i na każdy litr dodajemy 3 łyżeczki soli i 5 łyżeczek cukru. Pasteryzujemy w słojach.