You are here:  / Blog / Gaz łupkowy w USA

Gaz łupkowy w USA

Czym jest szczelinowanie?
By pozyskać gaz ziemny z łupków możliwe jest stosowanie różnych metod stymulacji odwiertu. Jedną z nich jest niewątpliwie szczelinowanie hydrauliczne, zwane także hydroszczelinowaniem.
Proces ten nie jest jednak szeroko znany wśród przeciętnych ludzi. Rozmowa z fachowcem, obeznanym z tematem, na pewno by przyniosła pełne zrozumienie całego procesu. Nie każdy jednak może się do takiej osoby zwrócić. W mediach też temat ten nie jest dostatecznie objaśniany.
Szczelinowanie, wedle definicji, jest to proces technologiczny, który ma na celu zwiększenie wydajności odwiertu. Przeprowadza się go poprzez wpompowywanie, pod wysokim ciśnieniem, płynu szczelinującego wprost do odwiertu, by wytworzyć, utrzymać lub powiększyć szczeliny w skałach.

Czy jest to jednak definicja zrozumiała?
Na pewno może się znaleźć osoba, która mieszka w pobliżu miejsca, gdzie w niedługim czasie gaz ziemny zacznie być poszukiwany. Cały proces, jako że dla niej nieznany, może powodować u niej poczucie strachu. Czy jednak powinniśmy się obawiać tego całego procesu wydobywczego i prawdopodobnego zastosowania szczelinowania?