You are here:  / Emulgatory szkodliwe / Domowy Cydr

Domowy Cydr

Cydr (Cider, Sider, Apfelwein) znany jest w Polsce od wieków pod nazwą jabłecznik. Jest to niskoprocentowy napój alkoholowy, który uzyskujemy podczas fermentacji soku jabłkowego lub gruszkowego. W domowych warunkach (szczególnie za pierwszym razem łatwiej jest uzyskać niegazowany cydr).

Niezbędne akcesoria

Przede wszystkim powinniśmy przygotować pojemnik fermentacyjny z korkiem, w którym znajduje się rurka. Oprócz tego szklane butelki, do których przelejemy gotowy cydr. Obie te rzeczy znaleźć można w hobbystycznych sklepach winiarskich lub na stronach internetowych. Przez Internet zamówić można również specjalny zestaw Cider de luxe zawierający koncentrat soku, drożdże i dokładną instrukcję. Cider de luxe umożliwi nam wyprodukowanie 22,5 litra napoju.

Przygotowanie Cydru

Do zrobienia alkoholowego cydru potrzebne są przede wszystkim owoce. Powinno używać się najlepszych, dojrzałych i zdrowych, ponieważ ich jakość ma decydujący wpływ na smak cydru. Dodawanie cukru jest opcjonalne. Smak napoju wzbogacić można sokiem z cytryny (1 kilogram cytryn na kilogram jabłek) lub imbirem (5 gramów na każdy kilogram jabłek).

Alkohol produkowany jest przez drożdże w procesie fermentacji. W przypadku cydru znakomicie sprawdzą się zarówno drożdże piwowarskie jak i piwowarskie. Pierwszym krokiem jest wyciśnięcie owoców prasie winiarskiej lub sokowirówce. W zależności od gatunku jabłek powinniśmy uzyskać litr soku z około 2 kilogramów jabłek. Owoców nie należy gotować, gdyż ściemnieją, a cydr zyska wtedy nieestetyczny ciemny kolor. Gotowy sok należy wymieszać z drożdżami, można dodać cukier (maksymalnie 1 kilogram na 10 litrów), co zwiększy zawartość alkoholu w napoju. Całość należy wlać do naczynia fermentacyjnego i zamknąć rurką z korkiem.

Przechowywanie Cydru

Naczynie z cydrem powinno stać w ciepłym, zacienionym miejscu przez ponad tydzień. Po upływie tego czasu cydr przelewamy do butelek i korkujemy. Napój powinien być gotowy po miesiącu. Jeżeli w tym czasie pęknie nam któraś z butelek lub wystrzeli korek jest to znak, że cydr zlaliśmy do naczyń zbyt wcześnie, w momencie gdy fermentacja jeszcze trwała lub że nasz napój został zakażony dzikimi drobnoustrojami fermentacyjnymi. W takim wypadku należy zlać cydr i przefiltrować przez flanelę lub gęste płótno. Butelki trzeba dokładnie umyć, wlać cydr i ponownie zakorkować.