You are here:  / Zdrowie i Dieta

Zdrowie i Dieta

  • Catering dietetyczny Sulejówek
    Mar 21 2023

    Catering dietetyczny Sulejówek

    Catering dietetyczny Sulejówek: zdrowe i pyszne rozwiązanie dla osób dbających o swoją dietę W dzisiejszych czasach wiele osób stara się prowadzić zdrowy styl życia, co oznacza dbałość o swoją dietę i aktywność fizyczną. Jednak dla…

    Read more
  • Profesjonalne biurka dla graczy
    Aug 05 2020

    Profesjonalne biurka dla graczy

    Gry komputerowe wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu i stanowiska, aby móc w spokoju przez wiele godzin oddawać się tej pasji. Każdy gracz przyzna, że przypadkowe biurko nie zawsze jest w stanie sprostać wymaganiom profesjonalisty – dlatego…

    Read more
  • Rozrost komórek nabłonka oskrzelikowo-pęcherzykowego
    Jul 13 2019

    Rozrost komórek nabłonka oskrzelikowo-pęcherzykowego

    Na obraz cytologiczny tego rozrostu składają się pneumocyty typu II występujące pojedynczo lub w grupach, rzadziej w gniazdach, jądrach od jasnych do nad- barwliwych, charakteryzujące się: – zmiennym stosunkiem N/G, – wakuolizacją cytoplazmy, niekiedy aż…

    Read more
  • ROZPOZNANIE
    Jul 13 2019

    ROZPOZNANIE

    Współczesna medycyna dysponuje coraz lepszymi możliwościami diagnostycznymi, tak że wszelkie podejrzane objawy powinny być zweryfikowane w badaniu lekarskim. Badania rentgenowskie, ultrasonografia (USG), endoskopia, tomografia komputerowa – wszystkie te metody ułatwiają wczesne wykrycie wielu zmian. Do…

    Read more
  • ROZMOWA Z BÓLEM
    Jul 13 2019

    ROZMOWA Z BÓLEM

    ROZMOWA Z BÓLEM To ćwiczenie przypomina wewnętrzny dialog. Nikt nie może Ci powiedzieć o bólu więcej niż on sam. Najlepiej więc zapytać ból o jego znaczenie i środki zaradcze. 1. Odpręż się całkowicie, tak jak…

    Read more
  • Rozluźnienie mięśni
    Jul 13 2019

    Rozluźnienie mięśni

    Aby lepiej odczuć rozluźnienie mięśni, wykonaj następujące ćwiczenie: Usiądź wygodnie w miejscu, gdzie panuje spokój i cisza. Zamknij oczy. Odczuj swój oddech. Poczuj, że odpoczywasz… Skoncentruj się teraz na swojej twarzy. Odczuj napięcie mięśni twarzy…

    Read more
  • RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA
    Jul 13 2019

    RÓWNOWAGA KWASOWO-ZASADOWA

    Obniżona pojemność buforowa i mniejsza zawartość wodorowęglanów w osoczu stwarzają problem większej podatności rozwijającego się organizmu na występowanie zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Utrzymywanie względnie stałego odczynu płynów ustrojowych jest jednym z podstawowych elementów homeostazy ustroju. Nawet…

    Read more
  • RODZINA I PRZYJACIELE
    Jul 13 2019

    RODZINA I PRZYJACIELE

    Ważne jest, byś został zaakceptowany jako człowiek chory, by akcep-towano i respektowano Twoje uczucia. W okresie choroby możesz miewać zmienne nastroje i Twoje otoczenie powinno to rozumieć. Ważne jest także podkreślenie znaczenia otwartej i szczerej…

    Read more
  • RELAKS
    Jul 13 2019

    RELAKS

    Wszystkie ćwiczenia naszej metody należy wykonywać w stanie pełnego odprężenia i rozluźnienia, czyli pełnego relaksu fizycznego i psychicznego. Jest to stan, w którym zachodzą procesy zupełnie przeciwstawne do występujących w stanie stresu lub lęku. Często…

    Read more
  • REGULACJA TEMPERATURY CIAŁA
    Jul 13 2019

    REGULACJA TEMPERATURY CIAŁA

    Wytwarzanie ciepła jest w pewnym stopniu ubocznym objawem przemian metabolicznych ustroju. Utrzymanie prawidłowej temperatury ciała zależy od dwóch czynników: wytwarzania ciepła i jego strat. Straty ciepła wynikają z różnicy temperatury ciała i temperatury otoczenia oraz…

    Read more
  • Radioterapii
    Jul 13 2019

    Radioterapii

    W radioterapii wykorzystuje się różnicę wrażliwości nowotworów złośliwych i tkanek prawidłowych na skutki promieniowania. Jak wyjaśnię w dalszych częściach książki, rak zbudowany jest z zaburzonych, niedojrzałych komórek, a im mniejsza dojrzałość nowotworu, tym większa jego…

    Read more
  • Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe
    Jul 13 2019

    Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe

    Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe, dzięki dostępowi do przestrzeni pę-cherzykowej i obwodowych oskrzeli (>17 generacji), znalazło poczesne miejsce w diagnostyce zakażeń. Powinno się je wykonywać po wstępnej ewakuacji materia-łu z dróg oddechowych i oczyszczeniu kanału roboczego endoskopu z…

    Read more
  • PUNKTY ODNIESIENIA
    Jul 13 2019

    PUNKTY ODNIESIENIA

    Ażeby móc coś naprawić •- skorygować, trzeba mieć najpierw wyobrażenie o tym, jak to powinno wyglądać. Chcąc wykryć zaburzenia, trzeba mieć wyobrażenie stanu prawidłowego, pewne punkty odniesienia, do których można się odwoływać. Większość ludzi nie…

    Read more
  • Pseudomonas aeruginosa Klebsiella
    Jul 13 2019

    Pseudomonas aeruginosa Klebsiella

    Pseudomonas aeruginosa Klebsiella sp. Staphylococcus aureus Enterobacter sp. Leczenie pooperacyjnego zapalenia płuc powinno zapewnić poprawę czyn-ności oddechowych, w tym drenaż ułożeniowy, ćwiczenia oddechowe, prowoko-wanie odruchu kaszlowego, oklepywanie, a w sytuacji wskazującej na znaczne zaleganie wydzieliny…

    Read more
  • PRZYGOTOWANIE OGÓLNE DO ZABIEGU
    Jul 13 2019

    PRZYGOTOWANIE OGÓLNE DO ZABIEGU

    W okresie poprzedzającym każdy zabieg wykonywany w anestezji ogólnej należy zwracać uwagę na potrzebę zapobiegania aspiracji zawartości żołądkowej. Istotnym warunkiem bezpieczeństwa jest tu odpowiednio wczesne wstrzymanie doustnego podawania pokarmów. U dzieci zdrowych żołądek po normalnym…

    Read more
  • PRZYGOTOWANIE NOWORODKA DO OPERACJI
    Jul 13 2019

    PRZYGOTOWANIE NOWORODKA DO OPERACJI

    Przygotowanie noworodka do operacji odgrywa istotną rolę w całości leczenia chirurgicznego. Wiąże się z wieloma poważnymi i trudnymi problemami wynikającymi z konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego w trybie naglącym, w stanie szybko narastających zaburzeń ogólnoustrojowych zagrażających…

    Read more
  • Przyczyna niewydolności oddechowej
    Jul 13 2019

    Przyczyna niewydolności oddechowej

    We wszystkich przypadkach wad operowanych wcześniactwo, hipoksja, narastająca w pierwszej dobie żółtaczka z wysokim stężeniem bilirubiny, współistnienie in nych, często również ciężkich wad rozwojowych, np. serca, infekcje pogarszają rokowanie. Mogą przekreślić możliwość osiągnięcia powodzenia leczenia…

    Read more
  • Przewlekłe zmartwiające kropidlakowe
    Jul 13 2019

    Przewlekłe zmartwiające kropidlakowe

    Przewlekłe zmartwiające kropidlakowe Przewlekłe zmartwiające kropidlakowe zapalenie płuc ogniskowo obejmuje miąższ, nie powodując powstania jamy, i często przypomina gruźlicę wytwórczą. W przypadku powolnego rozwoju zmiany, w otoczeniu rozwija się naciek zapalny i tkanka ziaminowa. Wtórnie…

    Read more
  • PRZEPUKLINY OPONOWE I OPONOWO-MÓZGOWE PRZEDNIE
    Jul 13 2019

    PRZEPUKLINY OPONOWE I OPONOWO-MÓZGOWE PRZEDNIE

    PRZEPUKLINY OPONOWE I OPONOWO-MÓZGOWE PRZEDNIE Przednie przepukliny oponowe i oponowo-mózgowe spotyka się w okolicy wyrostka nosowego kości czołowej, a na podstawie czaszki w okolicy kości sitowej i klinowej. Przepukliny mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Do…

    Read more
  • RZEPUKLINY OPONOWE I OPONOWO-MÓZGOWE
    Jul 13 2019

    RZEPUKLINY OPONOWE I OPONOWO-MÓZGOWE

    Przemieszczenie tkanek mózgowia przez ubytek w pokrywie kostnej czaszki przyjęto nazywać przepukliną. Odróżnia się przepukliny oponowe i oponowo- -mózgowe, a zależnie od umiejscowienia: przednie, szczytowe i tylne. Powstają ono w następstwie nieprawidłowego zamknięcia się dogłowowego…

    Read more
  • Przeciwwskazania
    Jul 13 2019

    Przeciwwskazania

    Wskazania. Wskazaniem do operacji w trybie nagłym może być przedziurawienie worka przepuklinowego i wyciek pfynu mózgowo-rdzeniowego oraz ucisk na ośrodki rdzenia przedłużonego, co powoduje zaburzenia oddychania. Wskazaniem z wyboru są przypadki przepuklin oponowych oraz przepuklin…

    Read more
  • Promienica
    Jul 13 2019

    Promienica

    Najczęściej czynnikiem etiologicznym jest Actinomyces israelii należący do sapro- fitów jamy ustnej. Promienica często rozwija się po ekstrakcji zęba, manifestując się jako zapalenie szpiku żuchwy lub ropień tkanek miękkich. Do zakażenia płuc dochodzi na drodze…

    Read more
  • Proces przemiany jednego zróżnicowanego nabłonka
    Jul 13 2019

    Proces przemiany jednego zróżnicowanego nabłonka

    Jednak nie zawsze proces przemiany jednego zróżnicowanego nabłonka w drugi, również zróżnicowany, przebiega bez zakłóceń. Przykładem może być aty-powa (niedojrzała) metaplazja płaskonabłonkowa (22). Określenie rzadko obecnie stosowane, od dawna zastąpione pojęciem dysplazji, jednak warto o…

    Read more
  • Prawidłowy transport noworodka
    Jul 13 2019

    Prawidłowy transport noworodka

    Przygotowanie do operacji powinno rozpoczynać się już od chwili rozpoznania schorzenia na oddziale noworodkowym. Ochrona przed utratą ciepła, wyrównywanie zaburzeń oddechowych, kwasicy, zaburzeń wodno-jonowych obowiązują jeszcze przed przekazaniem noworodka na oddział chirurgiczny. Prawidłowy transport noworodka,…

    Read more
  • Prawidłowe nawodnienie
    Jul 13 2019

    Prawidłowe nawodnienie

    Oceniając stan odwodnienia zwraca się szczególną uwagę na „wygląd i napięcie skóry, suchość błon śluzowych i napięcie ciemiączka u młodszych dzieci, diurezę, temperaturę ciała, częstość napięcia i wypełnienia tętna, oddech, stopień świadomości. Pomocne może być…

    Read more
  • Prawidłowa terapia przeciwbólowa
    Jul 13 2019

    Prawidłowa terapia przeciwbólowa

    Prawidłowa terapia przeciwbólowa zapobiega wielokrotnie pooperacyjnym powikłaniom płucnym. Dawki leków muszą być indywidualizowane i dobierane w zależności od uzyskanego efektu ich działania. Stosowanie leków uspokajających jednocześnie ze środkami przeciwbólowymi pozwoli osiągnąć bardzo dobrą analgezję pooperacyjną.…

    Read more
  • Prawidłowa ilość wody
    Jul 13 2019

    Prawidłowa ilość wody

    Najczęściej występującymi zaburzeniami gospodarki wodno-jonowej, wymagającymi wyrównania w okresie przedoperacyjnym, są stany odwodnienia z występującymi nieraz jednocześnie niedoborami poszczególnych jonów, zależnymi od stanu chorobowego. Zmniejszenie zawartości wody ustrojowej o 5% jest w zasadzie najmniejszą ilością,…

    Read more
  • PRACA WYOBRAŹNI (WIZUALIZACJA)
    Jul 13 2019

    PRACA WYOBRAŹNI (WIZUALIZACJA)

    Nieświadomość jest to część naszej psychiki, do której nie mamy bezpośredniego dostępu. Wywiera ona olbrzymi wpływ na nasze życie. Tworzą ją doświadczenia i przeżycia o dużym ładunku emocjonalnym, których często nie możemy sobie przypomnieć. Mogą…

    Read more
  • POZYTYWNE WYOBRAŻENIA
    Jul 13 2019

    POZYTYWNE WYOBRAŻENIA

    W tym rozdziale będziemy się często odnosić do nowotworów złośliwych. Jednak wszystkie zamieszczone tu uwagi i rady mogą być zastosowane również w innych schorzeniach. Dla bardzo wielu osób nowotwór złośliwy – rak – oznacza coś…

    Read more
  • Powikłanie włóknikowe zapalenia płuc
    Jul 13 2019

    Powikłanie włóknikowe zapalenia płuc

    Szczególną postacią zapalenia zrazikowego jest tzw. round pneumonia (13). Zmiany mające charakter okrągłych ognisk nie zależą od szczególnego drobnoustroju ani mechanizmu powstania. Prawdopodobnie rozprzestrzeniają się koncentrycznie drogą połączeń międzypęcherzykowych (otworów Kohna), tworząc zwykle duże ogniska,…

    Read more