You are here:  / Blog / Ropa łupkowa

Ropa łupkowa

Płyn szczelinujący

W procesie szczelinowania hydraulicznego poprzez otwór wiertniczy wtłacza się do formacji gazonośnych łupków dla jednego zabiegu od 1 000 do 5 000 m3 wody (zazwyczaj jest to woda słodka lub nisko zmineralizowana solanka) z piaskiem (około 250 ton na jeden zabieg) i dodatkami chemicznymi (przy użyciu 5 000 m3 wody 25 ton chemikaliów).

Złoża amerykańskie – mniejsze zużycie wody w procesie wynika z płytszego niż w Polsce zalegania złóż (Marcellus Shale 1,8 – 2,1 km, Barnett Shale 2,1 – 2,7 km, Polska 3,0 – 4,5 km).

Wykres 1. Zapotrzebowanie na wodę w przypadku różnych odwiertów używanych do produkcji gazu łupkowego. [Źródło: opracowanie własne na podstawie danych zamieszczonych w raporcie PIG, PE oraz w prezentacji Veolia Water Solutions & Technologies]

W pojedynczym otworze poziomym zwykle wykonuje się kilkanaście zabiegów szczelinowania hydraulicznego. Łączne zużycie wody w otworze może wynosić 10 000 – 70 000 m3 (najczęściej ok. 20 000 – 30 000 m3). Cykl takich szczelinowań wykonuje się zazwyczaj tylko raz w danym odwiercie, zatem jest to zużycie wody jednokrotne w całej kilkudziesięcioletniej historii produkcji gazu z otworu. Po każdym procesie, z otworu odbierany jest płyn szczelinujący (średnio ok. 25 – 50% zanieczyszczonej wody), który jest w miarę możliwości oczyszczany i wykorzystywany w kolejnym zabiegu, co w pewnym stopniu pozwala redukować zużycie wody.

słowa kluczowe: wydobywanie gazu ziemnego, procedura oceny oddziaływania na środowisko, europa gaz, wydobycie gazu łupkowego w usa, metody wydobycia gazu ziemnego, gaz ziemny występowanie, ropa lupkowa