You are here:  / Sorbitol szkodliwy / Masło czy margaryna?

Masło czy margaryna?

Jak to jest, co jest lepsze masło czy margaryna i dlaczego?

Masło to tłuszcz zwierzęcy otrzymywany ze śmietany, ostatnio przeżywa renesans po tym jak kilka lat wcześniej zostało wyklęte i wypędzone z polskiego stołu ze względu na wysoką kaloryczność.

Z kolei margaryna to utwardzony tłuszcz roślinny (lub zwierzęcy). Margaryny i mieszanki masła najczęściej zawierają tłuszcze trans, czyli jedne z najbardziej niezdrowych grup tłuszczów – powodujących otyłość, cukrzycę, nowotwory, miażdżyce itp. Przez długi czas wmawiano ludziom, że maragryna jest idealnym zamiennikiem dla masła – odrobinę mniej kaloryczna, za to przede wszystkim sztuczna jak plastik miała ratować nasze zdrowie. A jak jest naprawdę? Tłuszcze trans powstają przez zamianę oleju roślinnego w postać stałą w tym celu olej poddawany jest specyficznym reakcjom – uwodornieniu lub estryfikacji. Taki uwodorniony olej możemy znaleźć nie tylko w margarynie ale też w słodyczach, fast foodach czy wyrobach cukierniczych.

Masło jest produktem zwierającym 80-90% tłuszczu mlecznego, max. 16% wody i do 2% suchej masy beztłuszczowej mleka. Oprócz podanych składników masło może też zawierać karoteny (E 160a) nieszkodliwe dla zdrowia człowieka. Oczywiście masło jest kaloryczne, więc nie warto z nim przesadzać, jednak spożywane z umiarem nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia.
Co warto wybrać i czym się kierować na zakupach?

Ja stawiam na masło i ten produkt polecam, masło nie powstało w wyniku laboratoryjnej reakcji chemicznej w porównaniu do margaryny, co wzbudza moje zaufanie.

Wybierając masło warto szukać napisu MASŁO na opakowaniu, często producenci próbują oszukać konsumentów kolorowymi rysunkami czy sloganami. Dobre masło powinno mieć min. 80% tłuszczu, oczywiście skład też jest ważny, im mniej składników tym lepszy produkt. W sklepie można dokonać też małego „sprawdzianu” biorąc do ręki kostkę masła, jeśli ugniata się pod palcami w sposób ciągły to jest to dobre masło, jeśli w sposób przerywany i trzaska pod palcami to jest z dodatkami.