You are here:  / Konserwant E250 / Makaron domowej roboty

Makaron domowej roboty

Makaron domowej roboty
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nie ma prostszego kluska niż zwykły makaron włoski, wymaga dosłownie dwóch składników: mąke, jajka i odrobine pracy. Potem świeży makaron możemy urobić jak chcemy, w paski, rurki, spaghetti, plastry do lasagni, ravioli, cokolwiek nam przyjdzie do głowy.

Lasagna

Mąka
Jajka

Każdy przepis z jakiego korzystałem podawał inną ilość składników, ale dobry wskaźnik to jedno duże jajko na 100-150g mąki. Wszystko zależy od tego jak bardzo jajeczny ma być końcowy produkt.

Wysyp mąke na stolnice albo czysty blat w górke, tak jak robią w telewizji. Zrób dołek w tej górce i rozbij do niej jajka. Widelcem powpychaj mąke do jajek, aż zrobi się masa którą możesz rękami zacząć wyrabiać. Powyrabiaj mase przez jakieś 5-7 minut, jeżeli się okaże że jest zbyt sucha, można zwilżyć dodając łyżkę lub dwie wody, jak zbyt mokre to starczy dosypać mąke. Nie wiedziałem na początku do jakiego stanu ciasto wyrobić, ale za trzecim czy czwartym razem widać na oko kiedy doszło. Ciasto staje się jednolite i jedwabne w dotyku. Należy je wtedy włożyć do miski i przykryć wilgotnym ręcznikiem, niech sobie odpocznie chwile.

Następny krok jest łatwy albo trudny w zależności od tego czy mamy maszynke do wałkowania makaronu czy nie. Ja mam (dostałem na urodziny daaawno temu), więc nie wiem do końca jak do tego podjeść wałkiem. Zwykle biorę garstkę ciasta, spłaszam i wałkuje na jakieś 1cm grubości. Przepuszczam to przez maszynkę na najszerszym ustawieniu, po czym składam w pół i jeszcze raz przepuszczam, i tak pare razy. Potem zmniejszam o ząbek grubość w maszynce i przepuszczam, aż dojde do grubości która mnie interesuje. Wtedy nakładam element do wycinania i jeszcze raz puszczam, albo kroje w duże plastry na lasagne.

Makaron świeży się gotuje błyskawicznie. Duży garnek pełen wody posolonej doprowadzam do wrzątku, po czym zmniejsza ciut gaz żeby nie szalał. Płachty do lasagni się gotują al dente w 3-4 minuty, w zależności od grubości i są sto razy lepsze niż kupne ze sklepu.