You are here:  / Sorbitol szkodliwy / Letnia nalewka morelowa

Letnia nalewka morelowa

Odkąd zaczęłam uczęszczać na bazarek żywnościowy co sobotę, nie mogłam napatrzeć się na kolorowe owoce. Myślałam jak można je przerobić i zachować ich smak do zimy. Chciałam jednak zrobić to inaczej niż poprzez „tradycyjne” sposoby jak dżemy, konfitury, soki itp. Po pewnym czasie przyszła mi do głowy myśl – a może by tak spróbować sporządzić nalewkę?

Pomysł ucieszył męża, mnie zafascynował i to wystarczyło, żeby domowa wytwórnia nalewek wystartowała. Dziś podam przepis na nalewkę morelową.
Co jest potrzebne aby przygotować nalewkę ?

Potrzeba przede wszystkim odpowiedniego naczynia – duży słój, najlepiej szklany, będzie idealnym wyborem. Mój ma ok. 3,6 l. Unikajmy naczyń plastkowych bo nalewka może potem mieć nieprzyjemny posmak, poza tym czy chcecie popijać rozpuszczony plastik?

W zasadzie słój o dużej pojemności jest wszystkim, czego potrzebujecie do przygotowywania nalewek, oprócz oczywiście art. spożywczych. Z tej drugiej kategorii będzie potrzeba:

1 kg moreli
0,5 kg cukru,
0,5 l wódki,
0,25 l spirytusu.

Sposób wykonania

Jak się okazało, przygotowanie nalewki jest jedną z najprostszych czynności pod słońcem.

Na początek myjemy morele, odpestkowujemy je i umieszczamy w słoiku.
Następnie owoce zasypujemy 0,5 kg cukru, zalewany 0,5 l wódki wymieszanej z 0,25 l spirytusu.
Słoik zakręcamy , ale niezbyt mocno, a nalewkę odstawiamy w słoneczne miejsce na 3 tygodnie. Warto od czasu do czasu przemieszać zawartość słoika, wówczas cukier lepiej się rozpuszcza.
Po tym czasie przelewamy ją do butelek i dokonujemy degustacji. Owoce pozostałe po przesączu można wykorzystać do wypieków. Ale uwaga ! Takie owocki są mocno % i trzeba z nimi ostrożnie 🙂