You are here:  / Sorbitol szkodliwy / KAWA – czyli co naprawdę pijemy?

KAWA – czyli co naprawdę pijemy?

Napój bogów, kto z nas wyobraża sobie poranek bez kawy? Toż to prawdziwa męka, przy niej przyjemnie czyta się gazetę i zaczyna dzień.

Mówiono, że zła i szkodliwa, powoduje bezsenność, nadpobudliwość i wypłukuje wapń z kości. Tymczasem okazuje się, że nie do końca jest to prawda, kawa pita w niewielkich ilościach ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Według definicji kawa to napar otrzymywany z palonych ziaren kawowca.

Na świecie występuje ok. 104 gatunków kawy, jednak uprawiane na preferowany przez nas napar są przede wszystkim 3 gatunki.

Coffea arabica jest to najlepszy i najstarszy gatunek kawy, pochodzi z Etiopii. Jest niestety trudna w uprawie, a owocuje dopiero po 5 latach od posadzenia!
Coffea candephora (tzw. robusta), jest dużo łatwiejsza w uprawie niż arabica, jest też bardziej odporna ataki chorób i szkodników. Owocuje już po 2-3 latach od posadzenia, zawiera też więcej kwasu chlorogenowego i kofeiny niż arabica to powoduje, że w smaku jest bardziej kwaskowata.
Coffea liberica jest stosowana jako dopełniacz do droższych mieszanek kawy.

Bezpieczna ilość kawy to 3-4 filiżanki dziennie, dostarczają one ok. 300-400 mg kofeiny, kobiety w ciąży mogą spożywać tylko połowę tej dawki. Ważne jest aby kawę spożywać po śniadaniu a nie przed. Kofeina zmienia wrażliwość organizmu na insulinę, może powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Ziarna kawy są poddawane procesowi palenia, w zależności od tego jak długo są poddawane tego typu obróbce zmienia się ich smak oraz zapach.

Długość palenia grafika
Kawa rozpuszczalna

Po raz pierwszy wyprodukowano ją w latach 30 XX wieku przez firmę Nestle. Wówczas ilość wyprodukowanej kawy przekroczyła zapotrzebowanie na nią i trzeba było zagospodarować pozostałe nadwyżki. Brazylijski Instytut Kawy rzucił więc wyzwanie światu.
Pozytywne skutki picia kawy

Czy są? Oczywiście, że są!

Przede wszystkim kofeina zawarta w kawie stymuluje działanie OUN, obniża odczucie zmęczena fizycznego (efekt padłeś-powstań!), przywraca ostrość umysłu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa diuretycznie.
Negatywne skutki picia kawy

Niestety też są…

Najgroźnejsze w skutkach jest przedawkowanie kawy, a w zasadzie przedawkowanie kofeiny, spożycie kofeiny powyżej 0,5 g powoduje pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty i ogólne osłabienie; przy silnym zatruciu może dojść nawet do drgawek i porażenia ośrodka oddechowego. 0,5 g to ok 6 filiżanek kawy, oczywiście ilość kofeiny w filiżance jest uzależniona od ilości wsypanej przez nas kawy, więc ta norma dla każdego może być inna.
Jak parzyć kawę ?

Ważne aby nie stosować wrzątku! Najlepiej zalewać kawę wodą o temp. 85-90°C, wyższa temperatura powoduje że z kawy są uwalniane szkodliwe dla zdrowia substancje.

Z tego też powodu, odradza się stosowanie popularnych tzw. kafeterek do parzenia kawy, wówczas napój zawiera przede wszystkim kwasy niszczące przewód pokarmowy.
Na co zwracać uwagę na zakupach

Przede wszystkim unikajmy kupowania kawy rozpuszczalnej, to głównie chemia w ładnym opakowaniu i do tego nieziemsko droga w stosunku do kawy ziarnistej.

Starajmy się kupować kawę ziarnistą i mielić ją tuż przed parzeniem. Kolejny mit to kawa cappucino, to po prostu odpady poprodukcyjne z kawy rozpuszczalnej połączone z chemicznymi dodatkami.

Przykładowy skład kawy cappucino: cukier, syrop glukozowy, tłuszcz roślinny częściowo utwardzony, mleko odtłuszczone w proszku, serwatka (z mleka) w proszku, rozpuszczalny ekstrakt kawy (3,5%), ekstrakt kawy zbożowej (ekstrakt prażonego jęczmienia i żyta), substancja zagęszczająca: E466, aromat, białka mleka.

E466 (karboksymetyloceluloza) – półsyntetyczna pochodna celulozy, stosowana jako emulgator i substancja zagęszczająca. Formalnie uznawana za substancję niegroźną, jednak nadmierne spożycie może powodować wzdęcia, zaparcia i biegunki.

Syrop glukozowy – zagęszczony roztwór cukrów prostych oraz niskocząsteczkowych wielocukrów, stosowany w przemyśle spożywczym. Może powodować nagłe wzrosty poziomu cukru we krwi, co pobudza apetyt.

Mleko w proszku – zawiera utleniony LDL, powoduje więc wzrost poziomu cholesterolu.

Tłuszcze roślinne częściowo utwardzone: przede wszystkim zwiększają ryzyko chorób serca i cukrzycy, zwiększają ilość złego cholesterolu HDL, „zapychają” nam tętnice powodując po pewnym czasie miażdżycę, sprzyjają też rozwojowi raka jelita grubego.
Zatem…?

Jak widać warto spożywać kawę , dbając jednak o to by jej nie przedawkować. Najlepiej wybierać kawę ziarnistą i mielić ją tuż przed zaparzeniem, aby nie straciła aromatu. Nie polecam kawy rozpuszczalnej ani cappucino. Nie dość, że są drogie to pierwsza zawiera dużo chemicznych dodatków a druga dużo cukru, po co więc przepłacać?