You are here:  / Sorbitol szkodliwy / Jak zrobić zakwas?

Jak zrobić zakwas?

Kiedyś słysząc o mitycznym zakwasie z którego wypieka się chleb, myślałam, że to bardzo trudna rzecz do zrobienia. Stwierdziłam, że nawet nie warto próbować, bo skoro to takie trudne to na pewno mi się nie uda. Jednak w poszukiwaniu smacznego chleba postanowiłam skręcić w ten ciemny zaułek i udało mi się, po raz pierwszy wyhodowałam własny zakwas, jakieś dwa tygodnie temu.

I co? No i okazało się, że wcale nie jest to tak trudne jak się wydaje, wystarczy tylko odrobina chęci, właściwe składniki i voila! Każdy z nas może się pochwalić samodzielnie wyhodowanym zakwasem.

Przepis, który podaję pochodzi z książki Piotra Kucharskiego. Jest to pierwszy przepis z którego udało mi się otrzymać zakwas 🙂
Na dobry początek: czym właściwie jest zakwas?

Zakwas to dzikie drożdże (naturalne), powstają one podczas kwaszenia mąki – są pobierane z powietrza, a mąka jest dla nich pożywką. Poniżej podaję przepis na zakwas z mąki żytniej.
Przygotowanie zakwasu

Do sporządzenia zakwasu będziemy potrzebować następujących składników:

mąka żytnia razowa typ 2000 (400g)
przegotowana, letnia woda

Warto też mieć wagę kuchenną, ułatwi to odmierzanie odpowiednich porcji mąki.

Jak widać lista jest krótka i nieskomplikowana. No to do dzieła!
Dzień 1

W dużym słoiku mieszamy 100 g mąki żytniej razowej typ 2000 oraz 100 ml letniej przegotowanej wody. Słoik przykrywamy folią spożywczą (ważne aby w folii zrobić kilka dziurek – nie za dużych). Ja zwykle umieszczam słoik w piekarniku – oczywiście nienagrzanym. Nie należy włączać piekarnika gdyż zbyt wysoka temperatura może zniszczyć drożdże, które próbujemy wyhodować.
Dzień 2

Po 24 godzinach zakwas powinien lekko bąbelkować i być lekko płynny. Do zakwasu dodajemy 100 g mąki razowej żytniej typ 2000 oraz 100 ml letniej przegotowanej wody, całość mieszamy i odstawiamy do piekarnika jak dzień wcześniej.
Dzień 3

Po kolejnych 24 godzinach objętość zakwasu powinna się znacząco zwiększyć, a jego struktura powinna mieć wyraźne bąbelki, zapachem może przypominać kiepskie wino. Do takiego zakwasu dodajemy 100 g mąki żytniej razowej typ 2000 oraz 60 ml letniej przegotowanej wody, całość mieszamy i odstawiamy w nieco chłodniejsze miejsce, np. na blat kuchenny.
Dzień 4

Po kolejnej dobie zakwas powinien być już wyhodowany – odczuwalny jest wówczas wyraźny zapach i napowietrzona, bąbelkowa struktura. Do zakwasu dodajemy 100 g mąki żytniej razowej typ 2000 oraz 60 ml letniej przegotowanej wody, mieszamy i odstawiamy na blat.
Dzień 5

Po 12 godzinach od ostatniego dokarmiania zakwasu (dodania do niego mąki i wody) powinniśmy być posiadaczami pełnego słoika zakwasu – może być już użyty do pieczenia:)