You are here:  / Sorbitol szkodliwy / 7 najbardziej szkodliwych konserwantów i dodatków do żywności

7 najbardziej szkodliwych konserwantów i dodatków do żywności

Kilka słów o słodkiej chemii, dzięki której wszystko nam smakuje, ale niekoniecznie pozytywnie działa na nasze zdrowie. Dlaczego? Czytając ten wpis dowiecie się jak potrafią działać na nasze zdrowie i jakie dolegliwości powodować.

Zaczynamy:
No. 1 Glutaminian sodu

znany też jako E621 pełni funkcję wzmacniacza smaku i zapachu w wielu produktach spożywczych. Niestety powoduje on, że nasze kubki smakowe z mniejszą intensywnością odczuwają inne smaki. Zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości, wywiera niekorzystny wpływ na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, spożywany w nadmiernych ilościach może powodować nadpobudliwość, uszkadzać siatkówkę oka i prowadzić do zaburzeń hormonalnych.
No. 2 Benzoesan sodu

czyli sól sodowa kwasu benzoesowego (E211). Może zmieniać smak gotowych produktów. Przy dużym spożyciu powoduje uwalnienie się histaminy, a co za tym idzie objawy podobne do alergii. Po jego spożyciu osoby wrażliwe, chorujące na astmę, katar sienny mogą odczuwać zaostrzenie stanów chorobowych. Benzoesan sodu w połączeniu z kwasem askorbinowym wytwarza benzen substancję rakotwórczą. Takie połączenie często występuje w słodkich napojach.
No. 3 Azotyn sodu

czyli E250 syntetycznie produkowany konserwant i stabilizator barwy. Stosowany jest głównie do peklowania mięsa przeznaczonego do produkcji wędlin. Hamuje rozwój bakterii szkodliwych dla zdrowia. Jednak spożywany w dużych ilościach utrudnia transport tlenu przez krew – jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza w przypadku niemowląt. Podczas ogrzewania peklowanych przetworów mięsnych (temp. powyżej 150 stopni C) wchodzi w reakcje z cząsteczkami białka, w wyniku czego mogą powstawać rakotwórcze nitrozoaminy. Odradza się częste spożywanie.
No. 4 Sól wapniowo – disodowa kwasu etylenodiaminotetraoctowego

jest to syntetyczny przeciwutleniacz i substancja o działaniu synergistycznym z konserwantami. Stosowana w produkcji konserw czy mrożonych skorupiaków. Silnie wiąże sole mineralne, może prowadzić do poważnych zaburzeń w przemianie materii. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny jej spożywać.
No. 5 Sorbitol

to syntetyczna substancja słodząca. Sorbitol wolno stosować prawie we wszystkich produktach spożywczych. Przy przekroczeniu dawki 20 g na dzień może powodować biegunki. W doświadczeniach na zwierzętach przy podawaniu zbyt dużych dawek obserwowano tworzenie się kamieni moczowych i guzów nerek.
No. 6 Monostearynian sorbitolu

inaczej E491 – syntetyczny emulgator oraz stabilizator struktury krystalicznej tłuszczów. U zwierząt , którym podawano go w dużych dawkach stwierdzono uszkodzenia organów wewnętrznych, biegunki i kamienie moczowe w pęcherzu.
No. 7 Sacharyna i jej sole sodowe, potasowe i wapniowe

Syntetyczne substancje słodzące 500-krotnie słodsze od cukru. Mogą nadawać potrawom metaliczny i gorzkawy posmak. W testach na zwierzętach wywoływały nowotwór pęcherza , mogą stymulować powstawanie komórek nowotworowych. W USA istnieje obowiązek umieszczania na opakowaniach odpowiednich ostrzeżeń.

Może warto się przyjrzeć temu co kupujemy? A Wy czytacie etykiety?